Jest to schorzenie typowe dla biegaczy. Ból lokalizujący się po bocznej stronie stawu kolanowego może być bardzo złudny, ponieważ w tym przypadku jego przyczyna tkwi najczęściej poza kolanem.
Co to jest pasmo biodrowo – piszczelowe ?
Pasmo biodrowo-piszczelowe jest łącznotkankową strukturą rozciągniętą pomiędzy stawem biodrowym a stawem kolanowym. Jest miejscem przyczepu mięśnia napinacza powięzi szerokiej oraz mięśnia pośladkowego wielkiego i można stwierdzić, że stanowi dla nich wydłużone i spłaszczone ścięgno.
Górna część pasma przyczepia się do grzebienia kości biodrowej gdzie jego włókna „mieszają się” z m. pośladkowym większym, średnim i m. napinaczem powięzi szerokiej. Następnie pasmo biegnie wzdłuż bocznej powierzchni uda, jego głębokie włókna przyczepiają się do kresy chropawej kości udowej, a powierzchowne biegną dalej przyczepiając się do kłykcia bocznego kości udowej, troczków bocznych rzepki i guzka Gerdiego (przednio-boczna strona kłykcia piszczeli).
Pomiędzy pasmem biodrowo-piszczelowym a kością w okolicy nadkłykcia znajduje się warstwa tkanki łącznej ‚która jest bogato unerwiona i unaczyniona i to właśnie ona jest głównym źródłem bólu w opisywanym schorzeniu.
Objawy:
- Przede wszystkim ból pojawiający się w okolicy stawu kolanowego, po bocznej stronie najczęściej w trakcie biegania lub po treningu. Ból występuje także podczas palpacji tej okolicy. Dolegliwości często wzmagają się podczas zbiegania w dół i chodzenia (a dokładniej schodzenia) po schodach.
Przyczyny:
- Dolegliwości wynikają najczęściej z osłabienia mięśni odwodzicieli stawu biodrowego, a co za tym idzie braku stabilizacji miednicy. Stabilizację miednicy przy staniu na jednej nodze zapewnia głównie mięsień pośladkowy średni. Jeśli jego czynność jest zaburzona, to słaby mięsień napinacz powięzi szerokiej i potężny mięsień pośladkowy wielki stabilizują miednicę przez napinanie pasma biodrowo-piszczelowego, co może spowodować dolegliwości w okolicy nadkłykcia bocznego kości udowej.
- Bieganie w dużym przodopochyleniu zwiększa napięcia mięśnia pośladkowego wielkiego, co przenosi napięcie na pasmo biodrowo-piszczelowe i objawia się bólem.
- Niesymetryczne ustawienie miednicy, powodujące niesymetryczną pracę kończyn dolnych i pozorujące różnicę ich długości może podobnie wpływać na pasmo
- Kolejna przyczyna to kolana szpotawe. Takie ustawienie osi kończyn powoduje zwiększone przyparcie tkanek miękkich po bocznej stronie kolana.
- Przyczyną problemu może stać się także stopa płaska (pronująca), która powoduje koślawe ustawienie stawu skokowego i kolanowego. Kość piszczelowa nadmiernie rotuje się zewnętrznie, co powoduje dolegliwości.
Leczenie:
- Przede wszystkim trzeba opanować stan zapalny i dolegliwości bólowe z nim związane. Można stosować leki przeciwzapalne, zabiegi fizykoterapeutyczne, a w warunkach domowych można stosować zimne okłady lub masaż lodem. W tej fazie konieczne jest także zrezygnowanie z treningów.
- Drugi etap leczenia to już praca z fizjoterapeutą, który skoryguje przykurcze mięśniowo-powięziowe. Mówiąc prościej rozciągnie, co przykurczone i wzmocni to, co słabe. Tu należy powiedzieć, że pasmo biodrowo-piszczelowe i powięź szeroka mają ograniczone możliwości rozciągnięcia, dlatego też terapia ma na celu przede wszystkim przywrócenie prawidłowej ruchomości pasma, za pomocą terapii manualnej. Oprócz poprawy kontroli mięśniowej oraz ćwiczeń przywracających prawidłowe wzorce ruchowe w terapii sprawdza się również kinesiology taping.