Tendinopatia więzadła rzepki
„Kolano skoczka”- inaczej mówiąc tendinopatia więzadła rzepki – to zmiana przeciążeniowo-zwyrodnieniowa tego więzadła, która jest relatywnie częstym powodem bólu przedniego przedziału stawu kolanowego.
Zazwyczaj rozpoczyna się tuż poniżej rzepki i może w krótkim czasie prowadzić do degeneracji więzadła lub jego naderwania.
Kolano skoczka jak sama nazwa wskazuje, występuje u osób aktywnych fizycznie i uprawiających dyscypliny sportowe, których nieodzownym elementem jest wyskok. Bardzo często spotyka się je u koszykarzy, piłkarzy ręcznych i nożnych, łyżwiarzy figurowych i wielu innych. Schorzenie jest następstwem często powtarzanego przeciążenia aparatu wyprostnego ( suma mikrourazów). Mikrouraz więzadła powstaje zazwyczaj w czasie lądowania po wyskoku, kiedy następuje jednoczasowe wydłużanie i skurcz mięśnia czworogłowego ( obciążanie ekscentryczne). Siła, jaka działa podczas takiej aktywności na kolano przewyższa ponad dziesięciokrotnie ciężar ciała zawodnika.
Przyczyny:
- Powtarzalne przeciążenia sportowe
- Nieprawidłowa biomechanika kończyny dolnej
- Osłabiona stabilizacja centralne (core stability)
- Zaburzona równowaga miesniowa kończyny dolnej (wzmożone napięcie mięśni podudzia, wzmożone napięcie mięśnia czworogłowego uda, wzmożone napięcie mięśni kulszowo-goleniowych)
Pacjenci z kolanem skoczka odczuwają ból w okolicy więzadła rzepki, najczęściej tuż poniżej jego przyczepu do rzepki. Z upływem czasu do bólu dołącza się stopniowo uczucie sztywności i obrzęku kolana.
Objawy:
- Ból pod rzepką nasilający się podczas treningu
- Ból palpacyjny
- Ból podczas schodzenia ze schodów
- Uczucie” słabego, niepewnego kolana”
- Ból podczas prostowana kolana.
- Z upływem czasu do bólu dołącza się stopniowo uczucie sztywności i obrzęku kolana.
Kolano skoczka zignorowane może doprowadzić do nieodwracalnych zmian strukturalnych, a nawet do zerwania więzadła rzepki. Chorobę można podzielić na cztery stopnie zaawansowania:
- Pierwszy stopień, gdy ból występuje tylko po aktywności sportowej,
- Drugi stopień, gdy ból występuje podczas aktywności sportowej, ale nie ogranicza możliwości zawodnika ( z reguły ustępuje po rozgrzewce), ale pojawia się znowu po wysiłku
- Trzeci stopień to ból, który występuje podczas aktywności i mocno ogranicza możliwości sportowe zawodnika obniżając jego efektywność,
- Czwarty stopień gdy występuje naderwanie więzadła, osłabienie aparatu wyprostnego a nawet może dojść do całkowitego zerwania więzadła.
Leczenie:
Leczenie zachowawcze kolana skoczka powinno być zintegrowaną rehabilitacją obejmującą zabiegi fizykalne zmniejszające stan zapalny i ból, ćwiczenia ekscentryczne wzmacniające mięsień czworogłowy, ćwiczenia rozciągające poprawiające elastyczność tkanek i normalizujące napięcia a także należy przeprowadzić analizę biomechaniczną wykonywanych aktywności sportowych w celu wyeliminowania źródła powstającej dysfunkcji. To wszystko powinno być zakończone odpowiednim treningiem posturalnym utrwalającym prawidłowe wzorce ruchowe.